Jeśli na Twoim samochodzie pojawiły się rysy, nie ma sensu panikować. Doprowadzenie lakieru samochodu do wyraźnie lepszego wyglądu wcale nie musi nadszarpnąć Twojego budżetu. Nie chodzi o szukanie najtańszego lakiernika – możesz się tym zająć samodzielnie. Na początek musisz jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach i produktach. Na pewno przyda ci się polerka, pasta polerska G3 i spokojne zaplanowanie pracy.

W czym pomaga polerowanie samochodu?

Polerowanie samochodu usuwa zużytą warstwę lakieru. Dzięki temu pomaga usunąć rysy, odpryski czy inne drobne uszkodzenia, którym jest poddana karoseria Twojego pojazdu. Po polerowaniu powierzchnia powinna znów być gładka. Odpowiednio wypolerowany, a następnie pielęgnowany samochód może zyskać odnowiony wygląd na kilkanaście miesięcy, a czasem i na kilka lat. Warto również wypolerować samochód, który chcesz sprzedać – karoseria pozbawiona widocznych uszkodzeń na pewno podniesie jego cenę.

Polerowanie samochodu – niezbędne kroki

Przed polerowaniem trzeba określić rodzaj lakieru, jakim jest pokryty Twój samochód. Dzięki temu będzie można wybrać odpowiedni sprzęt. Zanim przystąpisz do pracy, powinieneś też dokładnie ocenić stan lakieru i rodzaj uszkodzeń, z którymi będziesz walczyć. Dzielą się na kilka rodzajów. Hologramy to uszkodzenia widoczne w świetle, które powstały w czasie polerowania. Tzw. morka oznacza nierówną frakturę lakieru. Najbardziej typowymi uszkodzeniami wynikającymi z eksploatacji samochodu, ale zarazem najłatwiejszymi do usunięcia, są swirle, czyli koliste rysy widoczne w mocnym słońcu. Często możesz mieć też do czynienia z oksydacją, czyli zmatowieniem lakieru.

Narzędzia do polerowania samochodu

Przed przystąpieniem do polerowania trzeba zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Jedna z najważniejszych rzeczy to zakup polerki. Nie ma co się obawiać – nawet tańsze przy odpowiednim użyciu powinny dać sobie radę. Do polerki niezbędny będzie tzw. pad, czyli nakładka polerska lub tarcza. To właśnie przy wyborze tego elementu ważny będzie rodzaj lakieru, jakim jest pokryty Twój samochód.

Odpowiednia pasta polerska

Aby uzyskać pożądany efekt, niezbędna będzie również pasta polerska. W tym przypadku nie warto eksperymentować, bo pasta odpowiada za korektę lakieru i nadanie powierzchni ostatecznego wyglądu przez wygładzanie i nabłyszczanie. Jedną z polecanych opcji jest Farecla G3. Dobry efekt końcowy powinno też nadać pasta polerska Menzerna. Odpowiednio dobrana pasta jest łatwa do spolerowania po zakończeniu pracy i pozwala uniknąć wspomnianych wcześniej hologramów.