Stłuczka może przytrafić się każdemu kierowcy, nawet temu najbardziej doświadczonemu. Wówczas pomocne staje się auto zastępcze, które w takiej sytuacji jest jedynym i dobrym rozwiązaniem. Jeśli nie wiesz jak uzyskać prawo do samochodu zastępczego, to poniżej znajdziesz wszystkie potrzebne informacje na ten temat. 

OC sprawcy, a koszt wynajmu auta

Jeśli dojdzie do wypadku samochodowego, to mamy prawo zażądać od ubezpieczyciela samochodu zastępczego. Oczywiście samochód zastępczy powinien być w takim samym lub podobnym standardzie co pojazd uszkodzony. A co w przypadku, gdy nasz ubezpieczyciel nie posiada odpowiedniej floty samochodów zastępczych? W takiej sytuacji możemy skorzystać z firmy zajmującej się wynajmem samochodów, która z pewnością dysponuje zdecydowanie większą ilością samochodów, które mogą posłużyć jako auto zastępcze. Należy pamiętać, że wszystkie koszty pokrywa sprawca wypadku.

Kiedy możemy ubiegać się o prawo do auta zastępczego?

W momencie, gdy ubezpieczamy samochód w wybranym przez nas salonie ubezpieczeniowym warto zagłębić się w szczegóły podpisywanej przez nas umowy. Na szczególną uwagę zasługuję fragment umowy, który mówi o tym, czy przysługuje nam prawo do samochodu zastępczego. Istnieje wiele przypadków, w których umowa nie jest precyzyjna, przez co może to działać na naszą niekorzyść. Jednak, jeśli nasz ubezpieczyciel nie ma w ofercie samochodu zastępczego, to wówczas możemy starać się o to, by wszystkie koszty pokrył sprawca. W tym przypadku korzyść może przynieść tylko i wyłącznie właściwa argumentacja:

  • auto jest nam potrzebne po to, by dojechać do miejsca pracy
  • samochód służy nam do celów prywatnych, czyli np. do dowożenia dzieci do szkoły
  • jesteśmy zobowiązani do przewożenia osób niepełnosprawnych
  • pojazd wykorzystujemy do celów służbowych

Warto pamiętać, że powodem, dla którego możemy starać się o samochód zastępczy jest również fakt, że firma ubezpieczeniowa nie posiada samochodu w takim standardzie, w jakim było nasze uszkodzone auto lub te samochody są już wysłużone. Wówczas jest tylko jedno rozwiązanie – wynajem auta zastępczego.

Koszty wynajmu

Koszty wynajmu wybranego samochodu, który ma służyć jako zastępcze, zależą głównie od samej firmy wynajmującej pojazdy. Jeśli uzyskamy zgodę na wynajem, to całość kosztów powinna pokryć firma ubezpieczeniowa. Jednak coraz częściej dochodzi do sytuacji, w których ubezpieczyciel umywa się od opłaty za auto zastępcze, tłumacząc ten fakt tym, że nie zna on stawek danej wypożyczalni aut. Co w takiej sytuacji? Najlepiej na własną rękę sprawdzić ceny obowiązujące w wybranej przez nas firmie wynajmującej pojazdy, a następnie przedstawić je naszemu ubezpieczycielowi. W ten sposób będzie on dokładnie poinformowany, a my już możemy zacząć wybierać nasz samochód zastępczy.

Kategorie: Artykuły

Powiązane Posty

Artykuły

Zmiana koloru auta – jaka folia spisze się najlepiej?

W ostatnim czasie coraz więcej kierowców inwestuje w przyciemnianie szyb, dlatego warto bliżej przyjrzeć się najpopularniejszym na rynku foliom do przyciemniania szyb. Niniejszy artykuł to prawdziwa skarbnica wiedzy, dla wszystkich tych osób, które są zainteresowani Czytaj więcej…

Artykuły

Folia ochronna na progi samochodu – czy warto ją stosować?

Oklejanie samochodu folią ochronną (bądź barwną), staje się coraz popularniejszą formą zabezpieczenia pojazdu przed zmianą koloru lub uszkodzeniem lakieru. Oprócz karoserii i szyb, coraz częściej decydujemy się również na oklejenie progów pojazdu. Czy folia na Czytaj więcej…

Artykuły

Folie do oklejania samochodu – rodzaje, zastosowanie i efekt końcowy

Każdy, kto choć raz zastanawiał się nad lakierowaniem własnego pojazdu wie, że koszt takiej inwestycji jest stosunkowo wysoki i – bądźmy szczerzy – nie każdego na to stać. O wiele tańszą alternatywą są folie samochodowe, Czytaj więcej…