Stłuczka może przytrafić się każdemu kierowcy, nawet temu najbardziej doświadczonemu. Wówczas pomocne staje się auto zastępcze, które w takiej sytuacji jest jedynym i dobrym rozwiązaniem. Jeśli nie wiesz jak uzyskać prawo do samochodu zastępczego, to poniżej znajdziesz wszystkie potrzebne informacje na ten temat. 

OC sprawcy, a koszt wynajmu auta

Jeśli dojdzie do wypadku samochodowego, to mamy prawo zażądać od ubezpieczyciela samochodu zastępczego. Oczywiście samochód zastępczy powinien być w takim samym lub podobnym standardzie co pojazd uszkodzony. A co w przypadku, gdy nasz ubezpieczyciel nie posiada odpowiedniej floty samochodów zastępczych? W takiej sytuacji możemy skorzystać z firmy zajmującej się wynajmem samochodów, która z pewnością dysponuje zdecydowanie większą ilością samochodów, które mogą posłużyć jako auto zastępcze. Należy pamiętać, że wszystkie koszty pokrywa sprawca wypadku.

 

Wynajem samochodów Wałbrzych – ruszaj w podróż!

 

Kiedy możemy ubiegać się o prawo do auta zastępczego?

W momencie, gdy ubezpieczamy samochód w wybranym przez nas salonie ubezpieczeniowym warto zagłębić się w szczegóły podpisywanej przez nas umowy. Na szczególną uwagę zasługuję fragment umowy, który mówi o tym, czy przysługuje nam prawo do samochodu zastępczego. Istnieje wiele przypadków, w których umowa nie jest precyzyjna, przez co może to działać na naszą niekorzyść. Jednak, jeśli nasz ubezpieczyciel nie ma w ofercie samochodu zastępczego, to wówczas możemy starać się o to, by wszystkie koszty pokrył sprawca. W tym przypadku korzyść może przynieść tylko i wyłącznie właściwa argumentacja:

  • auto jest nam potrzebne po to, by dojechać do miejsca pracy
  • samochód służy nam do celów prywatnych, czyli np. do dowożenia dzieci do szkoły
  • jesteśmy zobowiązani do przewożenia osób niepełnosprawnych
  • pojazd wykorzystujemy do celów służbowych

Warto pamiętać, że powodem, dla którego możemy starać się o samochód zastępczy jest również fakt, że firma ubezpieczeniowa nie posiada samochodu w takim standardzie, w jakim było nasze uszkodzone auto lub te samochody są już wysłużone. Wówczas jest tylko jedno rozwiązanie – wynajem samochodu zastępczego.

Koszty wynajmu

Koszty wynajmu wybranego samochodu, który ma służyć jako zastępcze, zależą głównie od samej firmy wynajmującej pojazdy. Jeśli uzyskamy zgodę na wynajem, to całość kosztów powinna pokryć firma ubezpieczeniowa. Jednak coraz częściej dochodzi do sytuacji, w których ubezpieczyciel umywa się od opłaty za auto zastępcze, tłumacząc ten fakt tym, że nie zna on stawek danej wypożyczalni aut. Co w takiej sytuacji? Najlepiej na własną rękę sprawdzić ceny obowiązujące w wybranej przez nas firmie wynajmującej pojazdy, a następnie przedstawić je naszemu ubezpieczycielowi. W ten sposób będzie on dokładnie poinformowany, a my już możemy zacząć wybierać nasz samochód zastępczy.

Kategorie: Artykuły

Powiązane Posty

Artykuły

Wypadki losowe z udziałem wypożyczonego samochodu

Wypożyczając samochód na pewno wielu z nas zastanawiało się, co w przypadku, gdy przytrafią nam się wypadki losowe. W takich sytuacjach najlepiej zachować spokój i kierować się tymi informacjami, które znajdziesz w poniższym artykule. Mandat Czytaj więcej…

Artykuły

Czy warto zainwestować w samochód dla pracownika?

W dzisiejszych czasach wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy warto jest kupić samochód dla pracownika będącego na okresie próbnym, czy może na początek lepiej wynająć. Zakup takiego samochodu jest dość kosztowny. Czy więc warto tak zainwestować Czytaj więcej…

Artykuły

Wynajem krótkoterminowy sposobem na test samochodu

Obecnie coraz więcej osób przez zakupem prywatnego samochodu chce go najpierw przetestować. Większość salonów samochodowych ma w swojej ofercie jazdę próbną, ale przeważnie nie trwa ona zbyt długo. Dlatego, zdecyduj się na wynajem krótkoterminowy, który Czytaj więcej…