Oklejanie samochodu folią ochronną (bądź barwną), staje się coraz popularniejszą formą zabezpieczenia pojazdu przed zmianą koloru lub uszkodzeniem lakieru. Oprócz karoserii i szyb, coraz częściej decydujemy się również na oklejenie progów pojazdu. Czy folia na progi samochodu to dobry pomysł?

Rola progu w samochodzie

Jak każdy posiadacz samochodu wie, próg to element konstrukcji auta znajdujący się tuż pod drzwiami. Charakterystyczne umiejscowienie tego elementu sprawia, że jest ono szczególnie narażone na oddziaływania zewnętrzne w postaci wody, soli, piasku, kamieni itp.

Wbrew wielu obiegowym opiniom, integralność progu nie ma aż tak dużego znaczenia dla bezpieczeństwa jazdy. Niemniej, jego zardzewienie, może doprowadzić do przeniesienia rdzy na istotne elementy podłogi, co w dalszej perspektywie zmusi kierowcę do kasacji auta.

Dlaczego warto oklejać progi samochodu?

  1. Przede wszystkim dla ochrony. Próg oklejony folią ochronną to gwarancja integralności lakieru samochodowego. Uszkodzenie tej cienkiej (i niestety coraz delikatniejszej) powłoki, prowadzi do intensywniejszego utleniania integralnych elementów podwozia, co za kilka lat może skończyć się niebezpiecznym wypadkiem.
  2. Oklejony próg samochodu to również zabezpieczenie przed innymi, oddziałującymi na niego siłami. Wiele osób, które wcześniej nie miały do czynienia z samochodami, często podczas wsiadania opiera swoje stopy na konstrukcji progu. Prowadzi to do oczywistego uszkodzenia lakieru, który po dłuższym czasie może zostać zniszczony.
  3. Oklejenie progów za pomocą stylowej, czarnej taśmy ochronnej, to nie tylko fizyczne zabezpieczenie lakieru. Trzeba przyznać, że prezentuje się ona wręcz doskonale na powierzchni auta, przywracając jej naturalne piękno i styl. Przy obecnej trwałości powłok lakierniczych i zabezpieczających karoserię, efekt „nowego samochodu” w okolicy progów utrzyma się zaledwie przez kilka, lub kilkanaście miesięcy. Dzięki folii zabezpieczającej, efekt ten można wydłużyć nawet do kilku lat.
  4. Wreszcie, folia ochronna na progi to duża oszczędność. Użytkownik, który decyduje się na taką inwestycję, nie musi co kilka lat odnawiać powłoki lakierniczej. Zastosowanie folii na progi, to inwestycja na 5 – 7 lat. Jest to znacznie więcej, niż w przypadku trwałości zwykłego lakieru.

Podsumowując, standardowa folia ochronna na progi samochodu o średniej grubości (150 – 200 mikronów), gwarantuje maksymalne zabezpieczenie podwozia samochodowego i znacznie większe oszczędności. Czy nie warto jej zastosować również w Twoim aucie?

Kategorie: Artykuły

Powiązane Posty

Artykuły

Zmiana koloru auta – jaka folia spisze się najlepiej?

W ostatnim czasie coraz więcej kierowców inwestuje w przyciemnianie szyb, dlatego warto bliżej przyjrzeć się najpopularniejszym na rynku foliom do przyciemniania szyb. Niniejszy artykuł to prawdziwa skarbnica wiedzy, dla wszystkich tych osób, które są zainteresowani Czytaj więcej…

Artykuły

Folie do oklejania samochodu – rodzaje, zastosowanie i efekt końcowy

Każdy, kto choć raz zastanawiał się nad lakierowaniem własnego pojazdu wie, że koszt takiej inwestycji jest stosunkowo wysoki i – bądźmy szczerzy – nie każdego na to stać. O wiele tańszą alternatywą są folie samochodowe, Czytaj więcej…

Artykuły

Wypadki losowe z udziałem wypożyczonego samochodu

Wypożyczając samochód na pewno wielu z nas zastanawiało się, co w przypadku, gdy przytrafią nam się wypadki losowe. W takich sytuacjach najlepiej zachować spokój i kierować się tymi informacjami, które znajdziesz w poniższym artykule. Mandat Czytaj więcej…